Kupując, a szczególnie adoptując zwierzaka, często jesteśmy zachęcani, a nawet zobligowani umową adopcyjną do kastracji zwierzaka. Dlaczego jest to tak ważne i dlaczego wiele organizacji szukających nowych domów dla zwierząt tak nalega na ten zabieg?

Kastracja niesie za sobą wiele korzyści

Główną z nich jest niezdolność do rozrodu zwierząt niehodowlanych, a tym samym zabezpieczenie przed powoływaniem na świat kolejnych zwierząt. Jednak czy to jedyna zaleta? Kastracja, u suki nazywana sterylizacją, to usunięcie całego układu rozrodczego. Zapobiega ona tym samym zachorowaniu zwierzaka na choroby układu rozrodczego, takie jak ropomacicze czy nowotwory układu rozrodczego. Wczesna sterylizacja, najpóźniej przed przejściem przez zwierzę drugiej cieczki znacząco zmniejsza też szansę na wystąpienie u suki nowotworów listwy mlecznej. Według badań histopatologicznych takich guzów wykazano, że aż 40 do 70% z nich zawiera receptory dla estrogenów i progesteronów, czyli hormonów naturalnie występujących u zdrowej suki w okresie rozrodczym. Sterylizacja natomiast znacząco ogranicza produkcję tych hormonów, a co za tym idzie, zmniejsza się szansa na wystąpienie nowotworów.

Jednak to nie jedyne korzyści jakie czerpiemy z kastracji naszych zwierząt. Kastrację wykorzystuje się także u kocurów, by zapobiec problemowi znaczenia terenu. U psów natomiast neutralizuje stres oraz pociąg seksualny związany z obecnością w okolicy suki w cieczce. Dodatkowo u naszych puchatych panów neutralizujemy w ten sposób problem nowotworów jąder.

Czy kastracja ma jakieś wady?

Kastracja ma jednak też swoje konsekwencje. Z racji iż kastracja powoduje zminimalizowanie wydzielania hormonów płciowych, ich brak może powodować skłonność do otyłości. Problem ten jednak możemy zminimalizować odpowiednia dietą i zapewnieniem zwierzakowi odpowiedniej dziennej dawki ruchu. Istnieje także teoria, że kastracja może zmienić zachowanie i charakter zwierzaka. Nasze obawy można łatwo zweryfikować. Wystarczy wybrać się do kliniki weterynaryjnej i porozmawiać z lekarzem weterynarii na temat implantu kastrującego. Działa on przez pół roku i da możliwość sprawdzenia, jak na kastrację zareaguje Twój pupil. Niestety implant kastrujący jest dostępny tylko i wyłącznie dla psów czy kocurów. Dla kotek i suk nie produkuje się tego typu rozwiązań.