Mój kot nie wychodzi na dwój – czy powinien być zaszczepiony?

Koty są zwierzętami, które z reguły spędzają większość swojego życia wypoczywając wygodnie na naszych kanapach i poduszkach w domu, nie mając kontaktu z środowiskiem zewnętrznym. Wiele osób zastanawia się więc, po co szczepić je przeciw chorobom takim jak wścieklizna czy innym chorobom zakaźnym – przecież teoretycznie nie mają jak się zarazić.

Trzeba jednak pamiętać, że patogeny takich chorób jak panleukopenia czy koci katar możemy przynieść do domu choćby na butach czy okryciu wierzchnim. Inną możliwość to przyniesienie ich przez inne zwierzęta domowe, chociażby psy. Choroby te mogą okazać się dla naszego pupila śmiertelne, szczególnie dla zwierząt młodych czy starych i schorowanych, o obniżonym progu odporności organizmu. Potwierdza się więc reguła, że zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, by nie musieć później patrzeć na cierpienie niewinnego zwierzaka.

Szczepienie kota przeciw wściekliźnie

Jednak jeśli Twój koci pupil, jest zwierzakiem wychodzącym na spacery na smyczy czy też odbywającym kocie wojaże, warto byłoby rozważyć dodatkowe szczepienie przeciw wściekliźnie. Szczepienie to jest szczególnie ważne, gdy kot ma styczność ze środowiskiem zewnętrznym lub kontakt ze zwierzętami przenoszącymi wirus wścieklizny. Niestety, jest to bardzo trudne do stwierdzenia – pomimo tego, że w Polsce ryzyko zarażenia wścieklizną jest niewielkie, należy pamiętać, że wektorami wścieklizny mogą być niemal wszystkie dzikie ssaki, takie jak wilki, lisy, jenoty, nietoperze czy nawet szczury. Szczególnie te ostatnie, gdyż mogą występować dosłownie wszędzie, od wsi po centrum prawie każdego dużego miasta.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonuje się po ukończeniu przez kota 16 tygodnia życia oraz dopiero 3 tygodnie po szczepieniu na panleukopenię. Oprócz tego, każde szczepienie powinno się powtarzać raz na 2 lata w celu utrzymania jego ochronnego działania. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości czy warto zaszczepić swojego kota, dobrym pomysłem jest udanie się do zaufanego centrum dla zwierząt i przedstawienie swoich wątpliwości lekarzowi weterynarii – ten na pewno zada kilka pytań o codzienne życie Twojego kota i doradzi czy powinieneś zdecydować się na pełen pakiet szczepień, czy jedynie na te najbardziej podstawowe i tym samym najbardziej popularne szczepienia.