Sterylizacja czy Kastracja?

Zabieg kastracji jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu narządów hormonalnie czynnych, w przypadku samic są to jajniki natomiast w przypadku samców jądra.

Zabieg sterylizacji jest to natomiast zabieg polegający na przerwaniu ciągłości dróg rodnych w przypadku samic usunięcie jajowodów lub macicy lub też macicy z jajowodami i pozostawienie narządów spełniających funkcje hormonalne.

Zabieg sterylizacji w przypadku samców to usunięcie części nasieniowodów (tzw. Wazektomia)

Sterylizacja jest określeniem potocznym i nieprawidłowym na określenie obecnie wykonywanych zabiegów tego typu w Medycynie Weterynaryjnej.

Dlaczego kastrujemy zwierzęta?

Hormony produkowane przez gonady męskie i żeńskie mogą być powodem powstawania wielu częstych jednostek chorobowych takich jak ropomacicze, torbielowatość jajników, ciąże urojone, nowotwory gruczołu mlekowego u suk i kotek oraz przerost prostaty u samców.

Prawdopodobieństwo występowania nowotworów gruczołu mlekowego, które bardzo często są guzami złośliwymi, często dającymi przeżuty do płuc jest najmniejsze w momencie wykonania zabiegu kastracji przed pierwszą cieczką u suk i rujką u kotek i wynosi wtedy mniej niż 1%, z każdą kolejną cieczką i rujką % ten wzrasta.

Ropomacicze występujące u suk i kotek może stanowić poważne zagrożenie dla życia Państwa małych członków rodziny a zabiegi kastracji wykonywane wtedy są tzw. zabiegami ratującymi życie.

MIT:

Suka lub kotka powinny mieć choć raz młode bo wpływa to pozytywnie na jej zdrowie i stan psychiczny.

Zakwalifikowanie i przygotowanie zwierzęcia do zabiegu

Podstawą zakwalifikowania naszego pupila do zabiegu jest pełne badanie kliniczne po którym Lekarz Weterynarii oceni czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do operacji chirurgicznej, w razie wątpliwości zaleci ew. echo serca lub inne badania dodatkowe.

Badanie krwi jest bardzo istotnym elementem diagnostyki przedoperacyjnej informuje o ewentualnych problemach metabolicznych lub narządowych, które mogą stanowić bezwzględne przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Po umówieniu zabiegu, na 12 godzin przed umówioną datą zalecamy odstawienie pokarmu a na 2 godziny przed również nie podawanie już żadnych płynów. Po podaniu środków anestetycznych mogą pojawić się wymioty w wyniku czego może dojść do zachłyśnięcia się zwierzęcia wcześniej spożytym pokarmem i jako powikłanie powstanie bardzo trudnego w leczeniu zachłystowego zapalenia płuc.

Opieka pooperacyjna

Po wybudzeniu zwierzę powinno przebywać w ciepłym miejscu oraz mieć zapewnioną ciszę i spokój. W dniu zabiegu najlepiej przygotować zwierzęciu posłanie na ziemi, aby uniknąć ewentualnego urazu w wyniku upadku zwierzęcia z kanapy czy fotela. W trakcie trwania znieczulenia ogólnego dochodzi do obniżenia temperatury ciała zwierzęcia dlatego zalecamy przykrycie zwierzęcia ciepłym kocem. Unikamy również podawania dużej ilości płynów oraz dnia w którym nasz pupil był operowany nie podawania zwierzęciu nic do jedzenia w celu uniknięcia zachłyśnięcia się karmą czy wodą do picia.

W kolejnych kilku dniach po zabiegu stosujemy ograniczenie ruchu, krótkie spacery za potrzebą, brak zabaw, noszenia na rękach itp. Takie postępowanie zapobiega rozejściu się szwów.

Ubranko pooperacyjne lub kołnierz powinno być noszone przez zwierzę cały czas przez ok 10 dni w celu uniknięcia wygryzienia szwów i wylizania rany a przez co wprowadzenia do niej patogenów i jej nadkażenia bakteryjnego co może wiązać się z złym gojeniem rany i dodatkowymi wizytami oraz stresem dla zwierzęcia.

Antybiotyki i leki przeciwbólowe stosujemy zgodnie z zaleceniami Lekarza Weterynarii

OGÓLNOPOLSKA AKCJA KASTRACJI

W miesiącu marcu w naszym Centrum organizowana jest akcja kastracji psów i kotów.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo pod adresem: www.akcjasterylizacji.pl
W naszym Centrum lub numerem telefonu: 605–330–660