Okres szczenięcy jest jednym z najważniejszych w rozwoju psychicznym psa. To właśnie wtedy budzą się pierwsze psie lęki, a także poznawanie otoczenia, które będzie mu towarzyszyć przez całe życie. W zależności jak ten okres wykorzystamy, może wpłynąć to na dalsze życie z psem. Powinniśmy więc poświęcić mu wtedy maksimum naszej uwagi.

Nie zapominajmy, że pies uczy się przez całe życie, skłamiemy jednak, gdy powiemy, że uczy się przez całe życie jednakowo. Niektóre bodźce pies jest w stanie przyswajać znacznie szybciej w wieku wczesno-szczenięcym, czyli do 4 miesiąca życia, natomiast w wieku 2 lub więcej lat będzie to wymagało znacznie więcej pracy. Prawidłowo przeprowadzony proces socjalizacji powinien opierać się na budowaniu jak największej ilości pozytywnych skojarzeń. Jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać, warto wybrać się do lecznicy weterynaryjnej i poradzić się lekarza weterynarii lub zapytać o polecenie psiego przedszkola.

Psie przedszkola, to miejsca organizowane przez specjalistów. Tam nasz psiak pozna podstawowe komendy z zakresu posłuszeństwa takie jak siadanie czy przywołanie, a my dowiemy się, jak zapoznać go z otaczającym go światem. Na takich spotkaniach właściciel pozna też podstawy psiego języka i dowie się, co oznaczają jego reakcje. Zwierzak z kolei pozna inne psiaki w podobnym wieku, co zdecydowanie pomoże w budowaniu prawidłowych odruchów w kontaktach z innymi przedstawicielami jego gatunku.

Wczesna i prawidłowa socjalizacja pozwoli nauczyć psa, jak ma reagować na osoby niepełnosprawne, dzieci czy zwyczajne przedmioty takie jak parasol (co nie jest dla psa rzeczą oczywistą). Pies nauczy się również, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach np. podczas sylwestrowych wystrzałów, czy podczas podróży samochodem lub komunikacją miejską. Niestety, mało osób wie, jakie korzyści płyną z prawidłowego zapoznania psiaka ze światem, co rodzi wiele problemów w dorosłym życiu zwierzęcia i jego właściciela.