trwa ładowanie strony...WPISY I ARTYKUŁY


Kilka słów na temat psich instynktów

23 lutego 2017

Według teorii pies domowy może pochodzić od wilka lub innych dzikich psowatych, takich jak szakale czy kojoty. Jednak jakiego pochodzenia by nie miały, należy pamiętać, że nieważne iż pies waży 5 czy 50 kilogramów i nie należy go traktować jak zabawki czy ignorować, bo przecież jest malutki i nic nie zrobi.

Dobrze jest więc uświadomić sobie, że popularne Yorki należą do grupy terierów czyli psów pracujących, a ich pierwotnym zajęciem było tępienie szczurów i myszy. Pospolite jamniczki należą do psów myśliwskich polujących na zwierzęta żyjące w norach, podobnie zresztą jak Jack Russell Terrier, który jedyny z tej grupy nadal podlega próbom pracy.

Jeśli więc wszystkie te rasy były kiedyś użytkowane i należały do psów pracujących, czy teraz będą zwykłymi spokojnymi kanapowcami? Czy zatraciły swoje pierwotne instynkty? Nie. Psy te nadal, są bardzo energiczne i skore do ruchu, za to pozostawione same sobie lub traktowane pobłażliwie, potrafią wejść właścicielowi na głowę skuteczniej niż niejeden psi olbrzym.

Tak więc jeśli chcecie mieć w domu miłego i grzecznego, małego pieska, nie traktujcie go jakby był zabawką. Każdemu psu należą się takie same prawa i każdego należy traktować poważnie. Nawet malutkie psy podczas nieobecności właściciela potrafią przysporzyć problemów rozszarpując ulubione buty czy szczekając ile tylko sił w tym małym ciałku.

Mały psiak potrafi złapać za rękę, ale też potrafi nauczyć się nie mniej niż owczarek niemiecki. Jeśli więc masz problem z wychowaniem swojego psiaka, oduczenia niechcianych zachowań lub po prostu chciałbyś spróbować z nim jakichś sportów, nie bój się. W takich sytuacjach polecamy udać się do kliniki weterynaryjnej i zapytać o pomoc behawiorysty lub szkoleniowca, który naprowadzi was na właściwe tory pracy z Waszym pupilem. Nie wstydź się uczyć podstawowych komend czy posłuszeństwa swojej kilkukilogramowej kruszynki. Pamiętaj, że w niej też drzemie pierwotny instynkt i potrzebuje on tyle samo uwagi, co każdy inny pies.

logo-gdanska81-alt

O nas

Centrum Weterynaryjne Gdańska 81 to miejsce stworzone na fundamentach połączenia pasji i chęci niesienia fachowej pomocy zwierzętom domowym.

© 2020 Centrum Weterynaryjne Gdańska 81. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Nazwa inwestycji "Wzrost konkurencyjności Kliniki Weterynaryjnej poprzez unowocześnienie wyposażenia do diagnostyki i opieki weterynaryjnej"
Całkowita wartość projektu 221.580,00 zł
Kwota dofinansowania z RPO WŁ 137.200,00 zł
Nazwa beneficjenta Centrum Weterynaryjne Spółka z o.o. (poprzednia nazwa: Klinika Weterynaryjna Sp. z o.o.)

Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego