Kobiety w ciąży posiadające w domu koty niejednokrotnie muszą wysłuchiwać od rodziny czy znajomych zaniepokojonych obecnością zwierzaka, że kot powinien zniknąć bowiem stanowi zagrożenie dla ciąży. Pogląd ten bierze się z głębokiego przeświadczenia, że koty są głównym nosicielem pierwotniaka wywołującego toksoplazmozę. Czy to prawda i kot rzeczywiście jest zagrożeniem?

Prawda jest taka, że nosicielami tego pierwotniaka są nie tylko koty. Mogą nimi być także zwierzęta gospodarskie, świnki morskie czy ludzie – koty są jednak jego żywicielami ostatecznymi dlatego też one są postrzegane jako te najgroźniejsze. Zarażenie kota toksoplazmozą dochodzi głównie poprzez zjedzenie żywiciela pośredniego jakim jest gryzoń taki jak mysz czy nornik. Jeśli więc  odpowiednio dbamy o naszego zwierzaka, regularnie odrobaczamy i nie ma on możliwości wychodzenia poza dom bez naszej kontroli, a także jest żywiony gotowymi karmami, gotowanym lub przemrożonym mięsem surowym to większą szansę na zarażenie toksoplazmoza mamy spożywając niemyte owoce, warzywa lub podczas przygotowywania mięsa na obiad. Oczywiście nie polecamy bagatelizowania zagrożenia jednakże trzeba pamiętać, że koty w tym wypadku nie są groźniejsze od nieumytego jabłka.

Jak uchronić się przed toksoplazmozą?

Żeby jednak uspokoić zarówno siebie jak i rodzinę i znajomych polecamy zastosować się do poniższych instrukcji które powinny zabezpieczyć nas przez zarażeniem.

  • Po pierwsze, regularnie odrobaczajmy naszego zwierzaka oraz zwracajmy szczególną uwagę na to, by karmić go suchą karmą, gotowanym lub surowym mięsem – jednak przemrożonym min. przez trzy doby.
  • Po drugie możemy przebadać się na obecność przeciwciał Toxoplazma gondii. Jeśli jesteśmy ich posiadaczami znaczy, że już kiedyś przeszliśmy zarażenie toksoplazmozą i jesteśmy na nią uodpornieni.
  • Po trzecie, należy zachować zasady wszelkiej higieny, myć owoce i warzywa przed spożyciem na surowo, a także unikać surowego mięsa oraz kontaktu z nim.
  • Po czwarte, codziennie usuwać nieczystości z kuwety kota najlepiej w gumowych rękawiczkach, natomiast raz w tygodniu wymieniać cały żwirek oraz myć kuwetę gorącą wodą.

Z całą pewnością fakt, że spodziewamy się dziecka, nie powinien być powodem by pozbywać się wieloletniego przyjaciela jakim jest kot.