Człowiek, który zostaje właścicielem psa lub kota, niejednokrotnie stara się przelać na niego całą swoją miłość. Kocha go tak bardzo, że chce, by miał jak najlepiej. Szykuje mu śniadania, obiadki i kolacyjki, by pupilowi nie było przykro, że my jemy, a on nie. Dodatkowo dokarmia go i nagradza smakołykami jeszcze w ciągu dnia, by zwierzak wiedział, że jest jego oczkiem w głowie. I tutaj wyłania się problem. Zdarzają się sytuacje, że ręka sama sięga po kęs np. kanapki, bo zdaje nam się, że zwierzę patrzy na nas wygłodniałym wzrokiem. Niestety, takie dokarmianie naszych pupili kończy się często otyłością. Zwierzak jest szczęśliwy i najedzony więc nie widzimy w tym problemu.

Z biegiem czasu okazuje się, że nasz pupil staje się coraz grubszy. Tak samo jak otyły człowiek, tak i otyły zwierzak dużo bardziej naraża się na choroby ortopedyczne czy choroby układu krążenia. Dzieje się tak, gdyż organizm jest obciążony zdecydowanie zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej.

Jak zredukować masę ciała psa lub kota?

Powrót do dobrej formy to proces dużo trudniejszy dla właściciela niż dla samego zwierzaka, bowiem wymaga wielu wyrzeczeń oraz konsekwencji, której zdecydowanie zabrakło przy wychowaniu pupila.

Najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli, którzy zorientowali się, że ich zwierzak cierpi z powodu otyłości, jest udanie się do kliniki weterynaryjnej, zoofizjoterapeuty lub zwierzęcego dietetyka i wspólnie ze specjalistą dobranie odpowiedniej diety, wielkości poszczególnych porcji oraz ćwiczeń, jakie należy ze zwierzakiem wykonywać.

Czy chodzi  tylko o to, by przyspieszyć spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej?

Najważniejsze jest to, by odciągnąć uwagę zwierzęcia od jedzenia i zaspokoić jego psychiczną potrzebę kontaktu z człowiekiem. Pamiętajmy jednak, by ze swojego zwierzaka nie próbować od razu zrobić sportowca – zawodowca, a stopniowo wprowadzać dłuższe spacery, ćwiczenia z szarpakami, piłką czy jak w przypadku kota – wskaźnikiem laserowym. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą narazić pupila na różnego rodzaju kontuzje. Wszystkie zalecone ćwiczenia należy więc wprowadzać powoli i stopniowo, zwiększając intensywność.

Ważne jest też, by zrozumieć, że samo karmienie zwierzaka dietetyczną karmą nie jest odchudzaniem i nie rozwiąże problemu, jeśli nie dobierzemy dla pupila odpowiednich dziennych porcji karmy, właściwych do jego wagi oraz ćwiczeń wspomagających silną wolę. Potem pozostaje już tylko ciężka praca oraz wykazanie się dużą dozą cierpliwości.