Sylwester jest wyjątkowo traumatycznym przeżyciem dla wielu zwierząt, nie tylko tych domowych. Jednakże jeśli wiemy, że nasz pupil stresuje się odgłosami wystrzałów, warto odpowiednio wcześniej udać się do lecznicy weterynaryjnej, by choć trochę złagodzić stres związany z obchodami Nowego Roku.

Każdy właściciel wie najlepiej czy jego zwierzak reaguje nerwowo na odgłos wystrzałów. Oczywiście możemy stopniowo starać się uniewrażliwić psa na takie odgłosy, jednak jest to długa i ciężka praca, która w zależności od psa będzie wymagała stalowych nerwów właściciela albo nawet wsparcia behawiorysty. W praktyce okazuje się, że gdy właściciele zaczynają się interesować sposobami łagodzenia stresu, jest już zdecydowanie za późno na odwrażliwianie.

Pamiętajmy, by swoim zachowaniem i swoim strachem przed reakcją psa nie pogłębiać u niego lęku. Dla psa niesamowicie ważną rzeczą są codzienne rytuały – dlatego też, nie szukajmy psu spokojniejszego miejsca w domu, nie biegajmy wokół niego, sprawdzając co chwilę jak się czuje, bo każde odstępstwo od normalności dnia powszedniego może być dla psa sygnałem, że coś jest nie tak i wzmacniać poczucie, że jego lęk jest uzasadniony.

W trosce o zachowanie naturalnego rytmu nie można zapomnieć o dodatkowych zabezpieczeniach zwierzaka na spacerach – np. o wyprowadzaniu psa na smyczy. Oczywiście prócz tych wszystkich psychologicznych zabezpieczeń dobrze jest wybrać się do lecznicy dla zwierząt, by na wszelki wypadek zabezpieczyć się w środki farmakologiczne, które uspokoją naszego zwierzaka, gdy wszystko inne zawiedzie – zdarzają się przecież sytuacje, gdy nasz pies zamiast uspokajać się, staje coraz bardziej nerwowy.

Czasami całkowicie wypadnie nam z głowy to, że możemy podać psu środki uspokajające. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno by pomóc naszemu zwierzakowi przetrwać tą trudną noc i zawsze, nawet w dniu obchodów Nowego Roku możemy udać się ze zwierzakiem do całodobowej lecznicy, by wspomóc się wiedzą lekarza weterynarii.