Podobnie jak my musimy dbać o nasze zęby, tak samo powinniśmy dbać o zdrowe uzębienie naszego psa.

Dlaczego to takie ważne?

Pierwsze choroby związane z uzębieniem u psów pojawiają się już w wieku 2-3 lat. To stosunkowo szybko, jednak biorąc pod uwagę, że pies codziennie nie szoruje zębów szczoteczką, to nie ma się co dziwić, że dzieje się to tak wcześnie.

Wpływ na to mają różne czynniki, takie jak

  • odkładający się kamień nazębny,
  • rodzaj podawanego pokarmu,
  • genetyka

Jak więc jeszcze możemy zabezpieczyć uzębienie naszego psiaka?

Przede wszystkim należy zapewnić mu dostęp do dobrej jakościowo, odpowiednio dopasowanej do wielkości psa karmy. Kanciaste granulki powodują bowiem ścieranie kamienia nazębnego i nie sprzyjają takiemu odkładaniu go jak w przypadku karm mokrych.

Podobnie jak sucha karma mogą się tu sprawdzać kości oraz różnego rodzaju naturalne gryzaki. Należy jednak pamiętać, by unikać delikatnych kości z kurczaka, a celować w te bardziej odpowiednie, jak np. kość udowa świni lub bydła. Zdarza się czasem spotkać tego typu kości w sklepach mięsnych prowadzących samodzielny rozbiór tuszy.

Zawsze jednak trzeba nadzorować ogryzanie takiej kości, gdyż o ile małe psy zapewne nie poradzą sobie z jej złamaniem, tak już psy ras olbrzymich mogą nie mieć z tym problemów, natomiast zjedzenie przez psa dużych ilości kości może powodować zatwardzenie i problemy jelitowe, a w skrajnych przypadkach perforacje jelit oraz zapalenie otrzewnej.

Prostszym i dostępnym rozwiązaniem są tu różnego rodzaju naturalne gryzaki, takie jak np. poroże jelenia, które można dostać w wielu internetowych sklepach zoologicznych. Natomiast jeśli nasz psiak nie jest łapczywy na takie smakołyki, można zakupić gumowe gryzaki ze specjalnymi wypustkami mającymi na celu pielęgnację psiego uzębienia.

Najważniejsze jest jednak, by stale kontrolować uzębienie psa, podczas okresowych badań w klinice weterynaryjnej. Lekarz weterynarii może dokładnie prześledzić stan uzębienia pupila oraz w razie konieczności zalecić zabieg usuwania kamienia w przychodni weterynaryjnej.