Zwierzęta starzeją się zdecydowanie szybciej niż ludzie. Decydując się na pupila powinniśmy pamiętać, by tak samo jak o własne zdrowie zadbać o zdrowie naszego nowego członka rodziny.

Możemy to robić na wiele sposobów, dobierając prawidłową dietę, zapewniając im odpowiednią dawkę ruchu, a także pamiętając o profilaktycznych badaniach i przeglądach stanu zdrowia naszego zwierzęcia.

Kiedy należy martwić się o naszych podopiecznych?

Każde niepokojące zachowanie takie jak brak apetytu, większa ilość snu, szybsze męczenie się podczas spacerów, kaszel, wymioty, biegunka, ale też zmiany na skórze, zaczerwienienia, towarzyszący świąd czy też inne nietypowe objawy powinny stanowić alarm i skłonić właściciela do szybkiej reakcji.

Choroby nerek występują bardzo często bo pojawiają się u 1 na 10 u psów i 1 na 3 u kotów w różnym wieku i wiążą się pośrednio z rodzajem stosowanej diety. Należy Pamiętać że nie chorują tylko zwierzęta stare.

Warto jest odwiedzić zaufaną lecznicę weterynaryjną przynajmniej raz na 6 miesięcy lub częściej jeśli Twój Lekarz Weterynarii zaleci potrzebę częstszych wizyt. Podczas wizyty profilaktycznej Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, zbada klinicznie Twojego pupila, zapyta o wszystkie niepokojące objawy, zmierzy temperaturę ciała, skontroluje stan uszu, oczu oraz uzębienia, oceni stan skóry, sierści a także pazurów, osłucha płuca oraz serce za pomocą stetoskopu, ewentualnie pobierze krew do badań (lub zaleci wykonanie innych badań dodatkowych w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości. Nie wszystko widać „na oko” czasami jedynie szerokie badanie krwi pozwala stwierdzić nieprawidłowy stan zdrowia.

Wizyty profilaktyczne pomogą w zachowaniu zdrowia naszego zwierzaka, lub ewentualnym szybkim wykryciu niebezpiecznych chorób. Szybka reakcja to mniejsze koszty leczenia, a przede wszystkim lepsze efekty terapeutyczne.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Dlatego tez pamiętajmy, by cyklicznie obcinać pazury naszym psiakom, gdyż przerośnięte utrudniają chodzenie przez co pogarsza się komfort życia naszego zwierzęcia, mogą one również powodować późniejsze problemy ortopedyczne.

Niestety, zwierzaki nie potrafią mówić ludzkim głosem i nie są w stanie nas poinformować co i kiedy je boli. Jedynym więc sposobem na pomoc im jest regularne odwiedzanie lecznicy dla zwierząt i kontakt z zaufanym Lekarzem Weterynarii.